- Sprowadzanie leków z zagranicy
-
Sprowadzamy leki z zagranicy na zasadach określonych przez Ministerstwo Zdrowia RP.
Import docelowy polega na sprowadzaniu z zagranicy leków, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce, a są niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta. Dany produkt leczniczy jest sprowadzany z kraju, w którym jest on dopuszczony do obrotu. W Polsce nie może być dopuszczony do obrotu jego odpowiednik, czyli lek zawierający tę samą substancję czynną, postać i dawkę (moc).
Aktualne informacje znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia http://www.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/sprowadzanie-lekow-z-zagranicy-na-tzw-zapotrzebowanie/
- Przechowywanie szczepionek i innych leków
-
W naszych aptekach dostępne są specjalne termoizolacyjne opakowania do przechowywania szczepionek
Informacje jak przechowywać szczepionki znajdziecie Państwo w wytycznych Misterstwa Zdrowia tutaj: http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2013/12/Wytyczne-z-dnia-7-marca-2013-r.-w-sprawie-Dobrej-Praktyki-Dystrybucyjnej.pdf
Informacja ogólna dla pacjentów na temat tego jak należy przechowywać leki:
Pacjencie pamiętaj:
- zawsze trzymaj leki w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach;
- nie pozbywaj się tej części opakowania, która zawiera datę ważności leku;
- zabezpieczaj leki przed zakurzeniem, zabrudzeniem i zniszczeniem;
- trzymaj leki tak, aby nie dostały się w ręce dzieci oraz aby nie miały do niego dostępu zwierzęta;
- trzymaj leki z dala od okna, światła słonecznego i wilgoci;
- informacje dotyczące warunków przechowywania leku (m.in. temperatury) znajdziesz na jego opakowaniu. Jeżeli nie podano takiej informacji, należy przechowywać lek w temperaturze pokojowej, czyli od 15°C do 25°C;
- nie wyrzucaj przeterminowanych leków do śmieci – wrzuć je do specjalnego pojemnika
w aptece w celu ich utylizacji.
- Utylizacja leków
-
Udział aptek i punktów aptecznych w zbiórce leków jest dobrowolny. Nasze apteki biorą udział w zbiórce leków. W każdej z nich możesz zostawić przeterminowane leki, które zostaną przekazane do utylizacji.
- Refundacja leków
-
Znajdziecie u nas Państwo wszystkie środki lecznicze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia:
- Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym.
- Leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych (dla których wydano decyzję administracyjną o objęciu refundacją) pod warunkiem że przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej, stosowanej doustnie.
- Leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego.
- Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezgłoszone i niewprowadzone do obrotu na terenie Polski, np. preparaty do początkowego żywienia niemowląt.
- Zamiana leku na jego tańszy odpowiednik
-
Farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż lek przepisany na recepcie (lek o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej i o tym samym wskazaniu terapeutycznym), również objętego refundacją, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.
Wykaz leków refundowanych, ceny, informacje na temat wysokości refundacji znajdziecie Państwo tutaj http:/bil.aptek.pl/servlet/bil/start i tutaj http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja/zamiana-leku-na-tanszy-odpowiednik/.
- Termin realizacji recept
-
Termin realizacji recept nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia
Warto wiedzieć, że:
- Na jednej recepcie może zostać przepisanych do 5 różnych produktów (gotowych leków, środków spożywczych, wyrobów medycznych) lub podwójna ilość leku recepturowego.
- Na jednej recepcie może zostać przepisany tylko jeden produkt leczniczy zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe.
- Osoba uprawniona może wystawić do dwunastu recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni (z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania), a w przypadku recept na środki antykoncepcyjne – do sześciu recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6 miesięcy. W przypadku recepty na lek recepturowy będący maścią, kremem, mazidłem, pastą albo żelem do stosowania na skórę, można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego. Jednorazowo można wystawić do 16 takich recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie 120 – dniowego okresu stosowania.
- Jeżeli na recepcie nie podano sposobu dawkowania leku refundowanego pacjent może otrzymać nie więcej jak dwa najmniejsze opakowania leku. W przypadku kiedy podano na recepcie sposób dawkowania pacjent może otrzymać jednorazowo taką ilość leku refundowanego, która nie będzie większa niż ilość konieczna dla przeprowadzenia 120 dniowej kuracji. Ilość ta wyliczana jest na podstawie podanego na recepcie sposobu dawkowania. Bez podawania na recepcie sposobu dawkowania osoba wystawiająca receptę może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie taką ilość refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego, która odpowiada dwóm najmniejszym opakowaniom, które będą podlegały refundacji.
- Na recepcie – poza danymi dotyczącymi przepisanych produktów – osoba uprawniona może dodatkowo umieścić polecenie pilnej realizacji poprzez adnotację cito lub inną równoważną.
- Osoba uprawniona może umieścić na recepcie zastrzeżenie o konieczności wydania pacjentowi wyłącznie określonego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego poprzez adnotację nie zamieniać lub NZ przy pozycji, której dotyczy.
- Dyżury aptek
-
Dyżury aptek w Kłodzku na rok 2018 znajdziecie Państwo w zakładce "Dyżury aptek"
Tutaj znajdziecie Państwo uchwałę Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy oraz harmonogramu pracy w porze nocnej aptek ogólnodostępnych funkcjonujących na terenie powiatu kłodzkiego na rok 2018: UCHWAŁA NR XI/82/2017 RADY POWIATU KŁODZKIEGO